#STAYNERD

#staynerd : Čtyři top aplikace na učení

04/11/2017

Jako.. jasně, jsem disciplinovaná pětstotisíckrát víc jak předchozí roky, o tom není pochyb (pochval se hned takhle ze začátku ať vypadáš jak namyšlená nána, to víš že jo). Nicméně k tomu mi dopomohl nejen fakt, že jsem přestala chorobně odkládat všechno na poslední chvíli, ale i pár aplikací, které v semestru k učení používám stejně tak frekvetovaně jako třeba instagram nebo fejsbuček. A to je sakra co říct!

 

BE FOCUSED

Aplikace je založená na pomodoro technice (pomodoro je italsky rajče a má představovat časovač, který do nedávna obohacoval 90% našich kuchyní a bránil před připálením oběda nebo třeba kompletnímu vyhoření), která rozděluje dobu učení na relativně krátké intervaly s mezipauzami.

JAK APLIKACE FUNGUJE?

Nastavíte si dobu, po kterou pracujete/věnujete se učení (30 minut), jak dlouhé budete mít pauzy (10minut), kolik sessions dohromady chcete mít (já začínala na 6, poté jsem zvýšila na 10 a před zkouškou jsem jich za den stihla i 27, ale to prostě nechceš) a po kolika sekcí chcete delší pauzu (třeba 20 minut, já mám myslím cca po 5-6). A taky si můžete nastavit zvuk kterým vás aplikace upozorní (epesní kovbojský YEEEHAAAA prostě chceš), že je čas na pauzu nebo naopak čas si zase trošku máknout.

PROČ FUNGUJE?

Samozřejmě jsem učení na čas zkoušela už milionkrát, většinou ale marně. Dala jsem si 6 vyhraněných hodin na to, abych se naučila danou látku a většinou to skončilo způsobem, že jsem první hodinu felila u youtube, další hodinu jsem si otřevřela sešit a přečetla první půlstránku, poté to další hodinu rozdýchávala s tím, že mám ještě víc než tři hodiny a takhle to pokračovalo až do konce dne se zjištěním, že umím uplný kulový.
Na této technice je největší výhoda, že intervaly jsou vážně krátké. Natolik krátké, že pokud se budete během studijní doby flákat, nic vám z toho učení nezbude. Na 30 minut se dokáže hecnout každý, obzvlášť, když máte na paměti, že vás potom čeká pauza dlouhá jako 1/3 celého studijního kola.

PROČ ZROVNA TAHLE APPKA?

Abych se přiznala, jiné jsem ani nezkoušela, protože tohle byla okamžitá láska na první pokus. Za prvé to má uplně simple design, za druhé se vám ikonka připne na horní lištu a za třetí, vás to nutí dodělat celou jednu studijní půlhodinku tím, že když ji zrušíte byť jen minutu před koncem smaže se vám celé kolo a tímhle tempem se té dlouhé, 20 minutové pauzy, prostě nedočkáte.

JE ZDARMA?

Má to sice nějaké omezení (které jsem zatím ale nezaznamenala) a na dolní části vám probíhá v pruhu nějaká reklama, ale upřímně ji ani nevnímám a všechno co potřebuji mám kompletně free.

KDE SI JI STÁHNU?

Na Appstore a iTunes

KALENDÁŘ

Dlouhou dobu jsem se snažila vést papírové diáře. Od filofax přes passion planner po doller (který má na další rok i jemnou verzi a já se držím zuby nehty židle, abych si ho přece jenom nevystřelila pořídit protože FOKYN RŮŽOVÁ). Nějakou dobu to fungovalo ale lets be real, Pilátová už tak tahá všemožný kamení po celý Praze (notebook, sem tam nějaký skripta případně chemický bible, věci na cvičení, zápisky a milion papírů na zápisky, které si během dne udělám, jídlo a pak různý harampádí abych zůstala voňavou Krasavou přes celý den) a poslední co si přeju je ještě tahat jednu extra bichli, která z velký části obsahuje věci, který se již udály a už se za nimi nemusím ohlížet zpět.

Budu znít jak posranej jablíčkář (promiň tati), ale po vyzkoušení apple kalendáře už mě k papíru asi nic nevrátí. Za prvé se úkoly, co si zapíšu na počítači během vteřiny překopírují do mobilu a obráceně, a za druhé mě nechytaj stresy, že nemám zrovna tu modrou, kterou jsem na sekci osobní záležitosti používala minule. Ano čtete správně, takový má Blanice problémy #teampoorkitty

Každopádně proč to zmiňuji v souvislosti s učením:

  1. Po zveřejnění rozvrhu si ihned do kalendáře zadávám všechny předměty včetně umístnění (učebny) a vyučujících do mobilu do konce semestru. Tím pádem se mi nestane, že bloudím po škole a nevím kde mě další hodina čeká, nikdy si nic nenaplánuji v dobu, kdy mám školu, protože na nějaký předmět zapomenu a na testy konečně napíšu vyučujícího správně, protože ho, i když nevědomky,  mám týden co týden před očima, když projíždím kalendář.
  2. Jedno upozornění za druhým alias mobil i počítač mě na test upozorňuje týden dopředu, tři dny dopředu a den dopředu. just in case že vyjde další série Stranger Things a já mám tendence vytlačit všechny své studijní myšlenky jedním upside downem a malou Eleven s nadpřirozenýma schopnostma. Řvoucí telefon a pískající notebook je návrat do kruté reality.
  3. Všechno má svoji barvu aneb i tím poznám, co je a není důležité. Přednášky mají červenou nálepku, testy mám vždy zapsané jako celodenní záležitost takže jsou prioritně vždy nahoře, úkol je napsaný zeleně, prioritně a s upozorněním předcházející víkend a podobně.

FLASHCARD HERO

Určitě jste si někdy na zapamatování dělali kartičky. Já sice do nedávna taky, ale protože jsem ňouma ňoumovatá, po pár dnech bylo z 30 kartiček zhruba 16, většina zmačkaných natolik, že nešly přečíst, opatlané jídlem a prostě v takovém stavu, že byste se je vytáhnout kdekoliv na veřejných prostorech prostě styděli.

Naštěstí ale pro nás šmudly existuje i elektronická varianta, za kterou se nebudete stydět ani po měsíci a všechno bude hezky pohromadě.

JAK APLIKACE FUNGUJE?

Založíte si nové téma kartiček, zadáte otázku a odpověď, můžete vložit obrázky, měnit fonty.. Poté kliknete na study a máte na výběr, jestli chcete uhádnout slovo (například poku máte v otázce termín a v odpovědi definici) nebo naopak jestli chcete ukázat otázky a na ně odpovídat. Odpovídáte si sice k sobě na papír, nicméně poté můžete odpověd odkrýt a na základě toho zaškrnout, jestli to byl easy shit, jestli to chcete zopakovat co nejdříve nebo až během učení za pár kartiček. Na základě toho aplikace vyhodnotí jak často některé otázky budete dostávat a pokud vám přijdou grafy tak sexy jako mně, ve flashcards hero máte i sekci Progress, která vám ukáže, které karty vám všeobecně dělali problém, u kterých jste se dlouho zdrželi (tudíž možná nejsou ještě tak zaryté) a které otázky máte už úplně na párku.

JE ZDARMA?

Základ sice zdarma je, ale pokud chcete flashcards hero používat často a na velkém počtu otázek, budete si muset za aplikaci připlatit, kolem 250Kč. Nicméně za mě je to rozhodně investice na celou vysokou školu a kdybych si mohla vybrat znovu, rozhodně bych si ji koupila tak jako tak. Na aminokyseliny a odborné termíny v biochemii mě nic nenatrénovalo tak dobře jako právě toto. TOPSHIT

KDE SI JI STÁHNU?

iTunesAppstore

TURBOSCAN

Na tuhle aplikaci jsem narazila náhodou při prokrastinaci na youtube a je to další z vychytávek, na kterou nedám dopustit. Přímo na studování sice není, nicméně díky téhle appce všechny ty ofocené sešity (které horlivě sháníte o zkouškovém, aby to učení nějak dopadlo) vypadají alespoň o špetku důstojněji a nesežerou všechnu barvu v tiskárně, pokud vám to v elektronické formě nestačí.

JAK APLIKACE FUNGUJE?

Často potřebuji něco oskenovat nebo ofotit. Ať je to potvrzení do práce, kopii nějaké smlouvy nebo i třeba výpisky do školy, vyfocený papír v mobilu se zažloutlým podtónem prostě není to pravé ořechové a s velkou pravděpodobností vám takovou kopii asi nikde ani nevezmou.

No a když už jsme k sobě takhle hezky upřímný, já a klasický scanner u tiskárny třeba v NTK nejsme uplně největší kamarádi a většinou to skončí oskenovanou prázdnou/křivou stránkou případně sežráním pár desítek korun a kopie nikde. Technická škola se tady vážně projevuje. Každopádně právě proto je tady turboscan, který z obyčejné fotky v mobilu vytáhne písmo v černé barvě, okolí za ním vybělí a výsledek je od varianty od kopírky k nerozeznání. A zdarma (a to chceš, když už si koupíš flashcard hero)

Navíc si člověk může vybrat jestli chce papír barevně nebo čistě černobíle, jak moc velký kontrast mezi papírem a písmem chce a podobně. Top!

Před a po použití appky

JE ZDARMA?

YAASSSSS

KDE SI JI STÁHNU?

Google play a iTunes

 

Tož tak. Moje top čtyřka je zveřejněná, snad vám bude k užitku a všichni budem na konci semestru chytrý jak vopice ❤️

B.

You Might Also Like

4 komentáře

  • Reply Tereza 04/11/2017 at 23:04

    Úžasný. Diky diky.

  • Reply Johys 04/11/2017 at 23:20

    Boží:)

  • Leave a Reply