#STAYNERD #StudijníSobota

Detoxy – rychlá cesta k topstrop hotbod (a nebo taky ne)

29/12/2017

Za dveřmi je Nový rok, který se z velké části slaví minimálně s jednou bradičkou navíc a listem plným předsevzetí včetně bodu, že by to teda chtělo nějaké to kilečko dát dolů.

Nebo třeba dvacet.

Ideálně hned teď, protože aint nobody got time for dlouhou relativně mírnou , ale dlouhou dietu. Hezky tvrdě. Zvostra, za všechny ty sežraný linecký a rohlíčky, za proleženiny od gauče a pohyb leda tak do lednice a zpět, pomocí prvního lednového lifestyle časopisu, který se nám dostane do ruky. #DETOXJELÁSKA

Detoxů najdete spoustu.

Od vody s pepřem, javorovým sirupem a citronem, přes náhrady stravy jedním druhem potraviny či velice omezeným výběrem, po proteinové tekuté šmakulády, přičemž všechny tyhle zázraky slibují naprosté zbavení všeho toxického, od radikálů, přes napadené buňky po protivnou tchýni.

A kromě toho! Protože když už detox, tak pěkně od podlahy, si navíc můžete pořídit i třeba detoxikační hřeben, sprchový šampón, odličovací gel či noční polštářky na chodidla, protože přes smradlavý palce se podle některých korporátů prostě detoxikuje uplně nejlíp.

Slovníček detoxikářů, aneb ať víme ci tím chtěl básník vlastně říci.

Nejomílanějším pojmem jsou toxiny, což jsou ,,extrémně jedovaté produkty látkové výměny živých organismů (např. bakterií, hub, rostlin a živočichů) a jsou relativně častým zdrojem vážných intoxikací.“ (1) , čili látky, po jejichž vstřebání byste ihned měli volat záchranku, doufat v pošéfovanou karmu a odříkávat Otčenášky. Podle firem prodávajících detoxy se ale jedná i o takové látky jako je glukózo-fruktózový sirup, odumřelé kožní buňky či konzervanty (a je jedno, že je to konzervant čistě přírodní, jako třeba sůl. Jedovatý je to!). Prakticky na co sáhneš, z toho dřív nebo později bez týdenního lití vody s pepřem umřeš.

Další oblíbené slovíčko, se kterým se stoprocentně setkáte jsou radikály. Nevím, jestli je to kvůli podvědomé asociace s politickým významem, ale většina lidí si pod tímto pojmem představí něco ultra nebezpečného, negativního a mezi markeťáky se s těmito slovy tak trochu hraje pinpong, protože když už si tam mockrát dal toxiny, foukni tam radikály a bude to v cajku.

Nah. Jasně, za určitých okolností (při oxidačním stresu) (2) se mohou stát škodlivými pro organismus, na druhou stranu mají důležitý fyziologický význam (například hydroxylový radikál v játrech, buňky imunitního systému používají reaktivní formy kyslíku k odstraňování mrtvých buněk, či slouží jako prostředníci přenosu energie) a v každém i zdravém lidském těle radikály najdete.

Na druhou stranu také tisíckrát uslyšíte sluníčkové antioxidanty, které při nadměrném působení volných radikálů reguluje enzymy, které radikály tvoří, případně je zachycují a odstraňují. Ano, antioxidanty, do kterých patří například vitamin A a E, C rozhodně dostávají velké vědecké pozornosti kvůli potencionálnímu využití a je prokázán přímý vztah mezi přísunem antioxidanty a např. infarktem myokardu či ateroskleróze, ale nic není černobílé a existují i studie, které místo vyléčení rakoviny skončily s lehkým vitaminovým fiaskem (3) (4)

Můžete nám to prosím specifikovat?

Když už jsme u toho slovníčku pojmů, v článku z roku 2009 se skupina mladých vědců ptala firem slibující nejrůznější detoxikační produkty, JAK PŘESNĚ dané smoothie/gely/hřebeny či náplasti fungují, ideálně s podloženými fakty, které opravňují slovo „detox“ v názvu či kampani používat. Ani jeden z mluvčích nebyl schopen konkrétně vysvětlit, o co je jejich smoothie program lepší, než mixování normálního ovoce či co navíc dělá jejich detoxikační hřeben.

Co na detoxy říkají studie?

Podle zhodnocení z roku 2014 není doposud žádná prokázaná forma detoxu, která by fungovala lépe, jak klasické rozumné stravování s doporučenou denní dávkou vitaminů. Jediná studie, která prokázala zlepšení na pacientech (paměť, cholesterol, tlak) byla detoxikace s názvem ,,The Hubbard purification rundown“, která ale neměla žádnou kontrolní skupinu a tak se nedá říct, jestli by stejné účinky nemělo i klasické zlepšení zdravého životního stylu.

A co hubnutí? Posledně jsem po nich zhubla 10 kilo!

Jelikož je detox často doprovázený radikálním snížením kalorií, jasně že klesne váha. Teď je ale otázka, jestli si takovou hmotnost člověk udrží a co vlastně zhubnul.

Na jeden gram glykogenu v játrech a svalech padnou tři až čtyři gramy vody. Pokud je sacharidů ve stravě málo, zásoby glykogenu se snižují a to má za příčinu snížení váhy až o několik kilo, nicméně poté, co zpátky najedete na normální stravování se váha zase dostane tam, kde předtím byla.

Abych ale nebyla nespravedlivá, oproti Vánočnímu období bez zeleniny a ovoce konečně nejspíš, díky všemu tomu mixování jednoho plodu za druhým, tělo konečně dostane potřebné minimum vitaminů a minerálů, které by mělo dostat.

Polutanty? Pesticidy? Aditiva? ÉČKA?!

Pokud se bojíte látek uvolňovaných z boxů, ale kupujete např. plastové krabičky na potraviny z ověřených obchodů (čili prosím pěkně ne sice pěkný foodbox s medvídkem z aliexpressu za 30kč, ale třeba z tescomy o stovku víc), nebo třeba nerezové boxy a nehážete do nich vařící jídla, měli byste být v cajku. Co se látek ze vzduchu týče, nově života ohrožující informace by už dávno běžely s dramatickou hudbou v pozadí ve večerních zprávách na Nově, tak jako tak to bohužel není nic, co by srovnalo čtrnáctidenní chlemtání džusů z citrusových plodů nebo i kdybyste si třeba vitamin C do zadku píchali.

Pokud dobře omýváte ovoce, zeleninu a ve volných chvílích se neválíte po polích nastříkaných pesticidovými přípravky, tento problém na listu možných způsobů úmrtí byste si také mohli odškrtnout.

A v neposlední řadě k aditivům a éčkám, v potravinách nesmí být žádné množství těchto látek, které by škodilo člověku (samozřejmě při konzumaci v rozumném množství, asi se úplně nemůže ručit za člověka, který konzumuje zpracované potraviny po kamionech) a k éčkům bych ještě chtěla dodat, že  E-prefix jednoduše znamená, že je látka prověřena z hlediska na živé organismy a takové jablko jich víc než je počet prstů taky má.

Suma sumárum sice chápu, že chcete nějaké rychlé řešení k té zkáze v podobě extra kalorií z Vánoc, ale řešení v podobě detoxů, kdy se člověk bude trápit jen proto, že mu reklama nakukala jak ho to pročistí od hlavy po paty s příslibem několika kil natrvalo dolů, je prostě nesmysl. Každodenní minidetox svými funkcemi dělají za všechny tyhle propagovaný srajdy játra, ledviny, střeva, plíce i kůže. S největší pravděpodobností u takového pseudostravování nebudete chtít zůstat na věky věků a po nájezdu na normální režim, který jste drželi doposud se kila pomalu ale jistě budou vracet jojo-efektem zpátky anebo hůř po stresu, výčitkách a pár dní hladu bude následovat jedna či více epizod přejídání, kdy jediná potravina v detoxu „zakázaná“ spustí řetězovou reakci v podobě vykoupení a následné stláskání všeho sladkého ze supermarketu (5)

Místo toho se prostě celkově snažte najet opět na pohyb a zdravější stravování, ať už to pro vás znamená puntičkářství aka počítání maker, nebo pro začátek jen omezení každodenního tláskání cukrovinek, zařazení ovoce a zeleniny do jídelníčku, výměny hranolek za brambory a konzumaci potravin s vyšším obsahem proteinu.

 

You Might Also Like

4 komentáře

 • Reply Simone 29/12/2017 at 23:40

  Miluju ten tvůj sarkastický popis 😀 🙂 jedna z mála, co všechno vysvětluje normálně a jednoduše 😀 🙂

 • Reply Štěpánka 04/01/2018 at 7:40

  Musela jsem se smát. Včera jsem četla článek u babičky. Tak si to tak v klidu čtu, zrovna jsem narazila na radikály a říkám si, ze o těch jsem slyšela maximálně tak při hodině chemie, tak jak to sakra souvisí s těmi detoxy? No a pak babi zapne televizi a já najednou slyším, jak tam v reklamě lítají slova jako radikál či antioxidant… takže děkuji, díky tobě jsem tuto reklamu pochopila.
  To dokazuje to, ze tvé články nejsou jen mega zábavné, ale i mega užitečné 😀 co bych jinak bez tohoto článku dělala? 😀

 • Reply Eli 19/01/2018 at 22:21

  Blani, MOC hezky napsané.
  Pobavila jsem se VELMI, ale zároveň zírám, jak všechno krásně, jednoduše – s rozumem a šarmem vysvětluješ!
  Vím, že za tím jsou hodiny práce a studia, že nic nepadá samo z nebe. Je to SUPER útok na ty vymývače mozků!
  …zkrátka, když někdo něco umí a ještě to umí předat – je to obdivuhodné!
  Jsem na tebe pyšná. m

 • Reply Meenah 19/02/2018 at 15:27

  Ahoj, Blaničko, chtěla bych poprosit o radu. V létě plánujeme s rodiči jet na dovolenou do Řecka, s jídlem ve formě all-inklusive. Jelikož jsem začala před několika měsíci hubnout z nadváhy – a již jsem na normální váze, ale ještě chci pár kil dolů, hrozně se bojím, že v tom červenci strašně přiberu… letíme tam na týden a já si to na jednu stranu chci hrozně užít a ochutnávat dobroty, třeba si dát večer hranolky nebo burger nebo zákusek, prostě jíst nezdravě. Ale na druhou stranu mám strach, že se ta moje snaha najednou rozplyne a já zas oteču. :/ Pro představu, zhubla jsem 14 kg, fakt na sobě makám. Co se mnou udělá týden nezdravého stravování, případně za jak rychle myslíš, že se pak vrátím zpět na svou váhu, když začnu okamžitě zas makart? Předem děkuji za odpověď a omlouvám se, že tě tím otravuji. M.

 • Leave a Reply